Pod žacími stroji zahyne v ČR ročně až 60 000 srnčat a dalších čerstvě narozených mláďat divoké zvěře a ptactva. Náš spolek se rozhodl ve svém okolí tuto krutou skutečnost změnit.
Jsme spolek dobrovolníků z Kladenska, kterým není lhostejné, co se děje na loukách a polích v době senosečí. Hlavní činností našeho spolku je zajištění ochrany zvěře, která povede k minimalizaci ztrát na životech srnčat i jiných divokých zvířat.
Velmi úzce spolupracujeme se zemědělci i myslivci.
Zemědělci informují o termínech sečení kromě mysliveckých spolků (MS) i nás. Díky tomu můžeme být my, dobrovolníci, nápomocni v činnosti ochrany zvěře. Při naší činnosti respektujeme, jak se pohybovat na louce se psy, či jak manipulovat se srnčaty. Plochu určenou k sečení procházíme večer a poté ráno těsně před sečí. Večerní procházení slouží k „zapachování“ pole, díky kterému zvířata vycítí přítomnost predátora a které může vést k přemístění zvěře na sousední plochu, kde senoseč nebude probíhat. Pokud večer najdeme srnče, zvíře neodnášíme, ale pouze si zaznamenáme jeho polohu. Také nám to dává určitou představu, jak moc je plocha riziková v porovnání s ostatními. Následující den se pole opět prochází. Ovšem nalezená srnčata je již nutné přemístit do bezpečí. Důležité je na srnče nesahat holýma rukama,ale v rukavicích a trsech trávy a nepřenášet ho příliš daleko od místa nálezu. Opět si zaznamenáme, kde jsme srnče nechali. V případě akce, která se koná těsně před sečí, mládě rovnou přenášíme na kraj pole a zajistíme jeho bezpečí až do konce sečení tak, že u něj počkáme, nebo ho přiklopíme bedýnkou. Po sečení mládě zůstává na okraji pole v porostu, kde čeká na matku, která si ho najde pískáním na které ji odpovídá a ona ho odvede do bezpečí. Procházení luk je potřebné i v době, kdy jsou srnčata větší a jsou schopna běhat. Stále totiž nejsou tak rychlá, aby utekla před traktorem.
Porost na poli je často vysoký a nepřehledný, leckdy je nalezení srnčete dílem náhody. Proto bychom si rádi pořídili dron s termovizí – po vzoru našich kolegů z jiných lokálních skupin. Tato technologie přesně určí místo, kde se mláďata nachází, což nám ušetří čas a zajistí vyšší počet zachráněných zvířat.
Naším velkým problémem je nedostatek dobrovolníků, kteří by přijeli na místo určené zemědělci (místo a termín vyhlašujeme na FB skupině „… „) a procházeli s námi pole (zejména ráno). Přihlaste se do naší FB skupiny nebo nám pošlete na emailovou adresu spolku kontakt a my se vám ozveme. Za každou pomoc v terénu jsme opravdu velmi rádi!
Výbava pro práci v terénu: gumáky či nepromokavá starší obuv, nepromokavé či outdoorové kalhoty, gumové rukavice, pokrývka hlavy, pití, repelent.
Psí čich je při hledání srnčat velkým pomocníkem, proto budeme rádi, pokud se zapojí dobrovolníci, jejichž psi umí srnče najít a upozornit na něj (tzv. vystavit). Najdete u nás i své kolegy, se kterými si můžete vyměnit zkušenosti. Přihlaste se do naší FB skupiny nebo nám pošlete na emailovou adresu spolku kontakt a my se vám ozveme.
Kontaktujte nás, rádi využijeme vaše schopnosti či znalosti a techniku, o kterou zatím jen usilujeme. Od kolegů, kteří disponují touto technikou, víme, že s dronem s termovizí se v dobrých podmínkách najde vše živé.
Pokud si přejete nás podpořit finančním darem, zde je náš transparentní účet u KB :
123-5917880217/ 0100
Vytvořili jsme ve spolku záměrně účet transparentní, aby si každý dárce mohl kontrolovat, za jakým účelem finanční prostředky byly použity, pro naši činnost. ((KB – „transparentní účty“).
Tento účet je veden jako transparentní účet. V případě přispění finančních prostředků na tento účet je zveřejněné jméno dárce, jeho účet a částka, kterou přispěl. Zasíláním prostředků na náš sbírkový účet vyjadřujete svůj souhlas v uveřejněním výše uvedených údajů.
Podpořte nás hmotně nákupem např. pachového plašiče, který používáme při večerním procházení polí a luk, které se budou druhý den sekat. Srny a další zvěř zavětří „predátory“ a v ideálním případě se se svými mláďaty přesunou ze zapachované plochy do bezpečí.
Vhodným plašičem ve spreji je Hagopur, najdete na internetu a poslat můžete poštou na adresu spolku viz „kontakty“
Technologie může zlepšit systém ochrany zvěře při senosečích a vnést do této oblasti modernější přístup.